تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 131/12/01 - 12:55
كد :71

اصول طراحی و ساخت سطل زباله شهری

استفاده از سطل زباله شهری یکی از موثر ترین راه ها برای تمیز نگه داشتن سطح شهرها است. به همین جهت طراحی و ساخت اصولی این مخزن اهمیت زیادی دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

سطل زباله شهری با استفاده از متریال هایی همچون فلز، چوب، چدن، بتن و پلاستیک ساخته شده و در شکل های متنوعی طراحی می گردد. از جمله این مخازن  می ‌توانیم به درباز، نیمه ‌باز یا دربسته که روی یک ستون قابل ‌نصب است، اشاره کرد. دیواره‌های سطل یا سطوح عمودی ممکن است به زمین متصل شده یا ثابت باشد یا قابل حرکت. سطل زباله شهری باید متناسب با محلی باشد که در آن قرار می‌گیرد. همچنین این آیتم باید با سایر تجهیزات خیابانی، معماری محلی و عملکرد و هدفی که دارد، تناسب داشته باشد. 

اصول طراحی سطل زباله شهری

تنوع در شکل و مدل متناسب با نیاز مشتریان
فرم ساده برای هماهنگی هرچه بیشتر با سایر مبلمان شهری
تناسب طراحی انجام شده با امکانات و محدودیت‌های تولید
سهولت تخلیه سطل توسط ماموران شهرداری
سهولت و هزینه ساخت کم با توجه به تعداد سطل‌های مورد نیاز در سطح شهر
عدم نفوذ باران به داخل محفظه

 

اصول طراحی و ساخت سطل زباله شهری

 

تولید سطل زباله شهری

یکی از نکات مهم تولید سطل زباله شهری، سهولت در استفاده از آن است که باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. به این شکل که افراد باید بتوانند زباله را در سطل قرار دهند، بدون آنکه دستشان به سطل زباله بخورد یا در آن را باز کنند. سطل‌های زباله زمانی در دسترس هستند که تقریبا ۱۰۰ سانتی‌ متر ارتفاع و ۴۰ سانتی ‌متر دهانه داشته باشند. دهانه سطل زباله باید برای قراردادن زباله در آن به ‌اندازه کافی بزرگ باشد. البته اندازه دهانه سطل زباله به موقعیتی مکانی آن بستگی دارد. 

اندازه سطل زباله شهری

سطل زباله شهری در مکان های مختلفی جای گذاری می شود. بنابراین اندازه آن باید متناسب با محل قرارگیری باشد. از طرف دیگر اندازه یا ظرفیت سطل زباله نیز باید به‌ وسیله مقدار استفاده مورد انتظار آن و اینکه چند وقت به چند وقت خالی خواهد شد، تعیین شود. در بیشتر نقاط شهر سطل‌هایی با حجم ۱۱۴ تا ۱۹۰ لیتر مناسب هستند. سطل‌های زباله چرخ‌ دار نیز برای مکان‌ هایی که حجم بالایی زباله دارند، مناسب می باشند. 

رنگ سطل زباله شهری

یکی از مواردی که باید در تولید سطل زباله مد نظر قرار بگیرد، رنگ آن است که بایستی با سایر المان های شهری هماهنگی داشته باشد. بر همین اساس توصیه می شود از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی برای تولید و زیباسازی شهر استفاده نکنید. چرا که این رنگ ها به دلیل تضاد شدید محیط اطراف خود باعث ناهماهنگی در محیط می شوند.