تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/03/28 - 12:44
كد :7

کاربرد وسایل ورزشی در پارک ها

دستگاه های موجود در پارک ها برای آمادگی جسمانی پیش بینی شده اند و به هیچ وجه قابلیت درمانی ندارند بنابراین افرادی که دچار مشکلات اسکلتی- عضلانی هستند، نباید برای بهبود بیماری از آن ها استفاده کنند.

دستگاه های موجود در پارک ها برای آمادگی جسمانی پیش بینی شده اند و به هیچ وجه قابلیت درمانی ندارند بنابراین افرادی که دچار مشکلات اسکلتی- عضلانی هستند، نباید برای بهبود بیماری از آن ها استفاده کنند.در صورتی که جزو گروه های آسیب پذیر (سالمندان، کودکان یا زنان باردار) هستید، بدون مشورت با پزشک از انجام هرگونه فعالیت ورزشی با این دستگاه ها خودداری کنید.صرف نظراز ایرادهایی مانند چگونگی نصب و جانمایی این وسایل با توجه به هزینه زیاد، قرار ندادن ضربه گیر در کف ، نداشتن تابلوی راهنمای مناسب ، در بعضی موارد رعایت نشدن فاصله مناسب دستگاه ها با هم و ....در ادامه  به چند وسیله ورزشی در پارک ها وکاربرد آن ها اشاره می کنیم . ناگفته نماند اگر چه نصب این وسایل، کار ارزشمندی برای همگانی کردن ورزش در سطح جامعه بوده اما موضوع قابل تامل این است که شهرداری ها و مسئولان ورزشی، باید در ادامه استفاده بهینه و بهتراز آن به شهروندان خدمات بیشتری ارائه دهند تا وسایل بدون استفاده نماند و هزینه ای که صرف شده است، به هدر نرود.

برای مشاهده تمامی تجهیزات پارکی و مبلمان شهری گروه تولیدی مبلمان شهری جهان پارک کلیک نمایید.

لوازم ورزشی پارکی و فضای باز 

کاربرد وسایل ورزشی در پارک ها

لاغری و تناسب اندام با وسایل ورزشی پارکی

شاید بتوان یکی از روش های اقتصادی برای کاهش وزن و تناسب اندام را استفاده از وسایل ورزشی پارکی دانست اما برای رسیدن به این هدف لازم است که با هریک از این وسایل آشنایی داشته و بدانید که هر کدام  دارای چه عملکردی هستند از این رو به معرفی تعدادی از وسایل ورزشی پارکی که در راستای رسیدن به لاغری و تناسب اندام میتوانند مفید واقع شوند می پردازیم.

ست بدنسازی پارکی

دستگاه ها برای رده های سنی مختلف،  مجزا و مشخص نشده اند.یک وسیله ورزشی یا باید بر اساس قد و جثه فرد قابل تنظیم باشد و یا اینکه برای هر رده سنی وسیله مشخصی در نظر گرفته شود. یکی از علل ایجاد آسیب، استفاده غیر اصولی و نامناسب از تجهیزات ورزشی است، لازم است برای اطلاع از  نحوه کار  با دستگاه ، برای هر کدام از این وسایل تابلوی راهنما نصب شود و در خصوص نوع حرکت، فایده استفاده از آن، حداقل و حداکثر حرکات برای هر رده سنی و بر اساس میزان آمادگی بدنی فرد  توضیحاتی داده شود.

قیمت لوازم ورزشی پارک ها ►

گرچه استفاده از دستگاه ها در پارک ها قابل قبول است ولی رعایت استانداردهای علمی و فنی آن اهمیت بیشتری دارد. در صورت رعایت نکردن این استانداردهای فنی با توجه به اصول برنامه ورزشی سلامت محور، دستگاه های موجود در  پارک ها به تجدید نظر نیاز خواهند داشت. در غیر این صورت، استفاده از این دستگاه ها می تواند به خصوص برای سالمندان و افرادی با مشکلات جسمی خطرناک باشد. با این هزینه هایی که شهرداری برای رفاه و سلامت شهروندان انجام می دهد،لازم است از  نظرات کارشناسان استفاده شود تا شاهد رشد بیشتر سلامت و رفاه در جامعه باشیم. علاوه بر این، توصیه می کنم در پارک ها یک نفر کارشناس ورزشی در ساعت های مشخصی برای امر آموزش و نظارت حضور داشته باشد.

لوازم ورزشی پارکی و فضای باز

فروش ست ورزشی پارکی ►

توجه روز افزون جامعه به فعالیتهای جسمانی و توسعه و ارتقاء فرهنگ سلامتی و تندرستی موجب گردیده تا توجه هر چه بیشتر دستگاه های اجرایی متولی خدمات عمومی به ویژه شهرداری ها به امر تجهیز اماکن و فضاهای همگانی مورد استفاده آحاد مردم نظیر پارکها و فضای سبز شهرها به وسایل و تجهیزات ورزشی جلب گردد. این رویکرد امر مبارکی است که موجبات جلب نظر و ایجاد انگیزه هرچه بیشتر برای مردم در سنین مختلف راجهت انجام فعالیت های ورزشی فراهم می آورد.

روش استفاده از وسایل ورزشی در پارکها

به طور کلی می توان گفت بیشتر دستگاه های ورزشی موجود در پارک ها به دلیل این که در آن ها به جنسیت، تناسب جثه ای، آمادگی جسمانی پایه و ایمنی لازم توجه نشده، استاندارد نیستند و نمی توان از آن ها برای ارتقای آمادگی بدنی سود برد. همچنین به دلیل ناآشنایی کاربر  با روش صحیح استفاده از دستگاه، ندیدن آموزش لازم و نداشتن تناسب جسمی با این وسایل بدون شک عوارضی را به دنبال خواهد داشت. متأسفانه بیشتر این وسایل قابلیت تنظیم ندارند،  بنابراین ممکن است پس از کار  با آن ها شخص دچار آسیب های بر تاندون، لیگامانت، عضلات و مفاصل به علت وارد شدن نیروهای اضافی و فشار در راستای غلط بر اعضاء شود.گرچه شاید استفاده از این وسایل برای افرادی که جثه شان با آن ها متناسب است و قصد دارند سطوح آمادگی بدنی خود را حفظ کنند مناسب باشد ولی گذشته از بحث استاندارد بودن آن ها،  باید  با روش استفاده صحیح از این وسایل و اصول گرم کردن، سرد کردن، انعطاف پذیری و نحوه تنفس صحیح حین استفاده از این وسایل آشنایی کامل داشت.ورزش بخشی از زندگی سالم است و با توجه به  فواید و تأثیرات مثبت آن،  هر روز  به تعداد کسانی که ورزش می کنند افزوده می شود. وجود فضاهای ورزشی در سطح شهر  با هدف برخورداری از  یک جامعه فعال و سالم، حق شهروندی محسوب می شود. در این راستا، توسط شهرداری ها امکاناتی مهیا شده است تا شهروندان با کمترین هزینه و امکانات، سلامت جسمی و روانی خود را حفظ کنند که نشان دهنده توجه مسئولان شهرداری به امر ورزش است.

لوازم ورزشی پارکی

در چند سال گذشته ورزش در بوستان ها، پارک ها و فضا های سبز شهری جایگاه خوبی در میان شهروندان پیدا کرده است و متولیان شهرداری نیز گام های موثری را در این رابطه برداشته اند. در واقع برخورداری از امکانات ورزشی در اماکن عمومی حق مسلم هر شهروند یک جامعه محسوب می شود در این راستا متولیان امر امکاناتی را فراهم کرده اند تا شهروندان بتوانند بدون هیچگونه هزینه ای سلامت جسمی خود را حفظ نمایند در این راستا تجهیز و نصب لوازم ورزشی در بوستانها و پارک های شهری یک از اقدامات شهرداری ها برای ارتقاء سلامت جامعه است. تجهیز و نصب لوازم ورزشی در پارک ها و اماکن عمومی موجب افزایش فعالیت جسمی در جامعه می شود به عبارتی کمک می کند تا جامعه سالم و پویا تری داشته باشیم. تجهیز نمودن پارک ها به لوازم ورزشی و رایگان بودن استفاده از این تجهیزات موجب ترغیب افراد جامعه و بروز انگیزه انجام فعالیت ورزشی را در پی خواهد داشت. مضاف بر این که استفاده از لوازم ورزشی پارکی میتواند به نوعی صرفه جویی در هزینه و زمان باشد زیرا علاوه بر تفریح و لذت در پارک و یا بوستان در کنار خانواده توانسته اید فعالیت ورزشی هم انجام دهید.

ست بدنسازی پارکی

ست ورزشی پارکی

نحوه کار با وسایل ورزشی پارک ها ►

یکی از شیوه های ترغیب افراد به ورزش کردن بهره گیری از محیط های شهری مانند پارک ها، بوستان ها و فضاهای سبز و وسایل و تجهیزات ورزشی نصب شده در این اماکن است که امکان استفاده رایگان از این وسایل ورزشی برای تمامی افراد می تواند خود یک عامل گرایش افراد جامعه به انجام فعالیت ورزشی باشد اما باید به این نکته توجه داشت که وسایل و تجهیزات ورزشی پارکی در مقایسه با لوازم و تجهیزات ورزشی مشابه باشگاهی دارای نواقص و کمبودهایی هستند به طور مثال در وسایل ورزشی پارکی امکان تغییر مقاومت ، تنظیم کاهش و افزایش فشار دستگاه بر اساس فیزیک بدنی افراد وجود ندارد و افراد با فیزیک های بدنی متفاوت مجبور به استفاده از یک دستگاه هستند که گاهأ میتواند باعث بروز آسیب شود اما برای پیشگیری از این مشکل میتوان از افراد و یا مربیان آگاه به وسایل ورزشی برای انجام تمرین مشاوره گرفت. به آن دسته از افراد که از بیماریهای نظیر دیابت، فشار خون، درد مفاصل رنج می برند و حتی بیماران قلبی توصیه می شود پیش از اقدام به ورزش با وسایل ورزشی پارکی حتما با پزشک خود در این خصوص مشاوره داشته باشند. 

استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک

پبش از اقدام به فعالیت با وسایل ورزشی پارکی بدن خود را با پیاده روی و حرکات نرمشی به اصطلاح گرم نمائید و برای شروع ورزش از لوازمی که موجب ایجاد کشش در ماهیچه ها می شوند تمرین کنید سپس به تمرین با لوازم و دستگاههای قدرتی که موجب ایجاد فشار به ماهیچه ها و پروش آنها می شوند تمرین کنید و حتما در بین تمرین با هریک از دستگاهها برای مدت زمان کوتاهی استراحت داشته باشید.پس از پایان یافتن تمرینات ورزشی خود با دستگاههای ورزشی حتمأ بدن خود را با تمرینات نرمشی و کششی به اصطلاح سرد کنید. به خاطر داشته باشید که مقدار شدت فعالیت ورزشی در بین افراد متفاوت است از رو برای مشخص نمودن مقدار فشار حرکات تمرینی خود حتما با یک متخصص ورزشی مشاوره نمائید.