تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/03/28 - 11:40
كد :6

ایمنی اسباب بازی کودکان

شخصیت و رشد جسمانی کودکان با بازی به ویژه بازی های اجتماعی، هوش عقلی، تخیل، فرصت ها و انضباط اجتماعی بهتر شکل می گیرد.

شخصیت و رشد جسمانی کودکان با بازی به ویژه بازی های اجتماعی، هوش عقلی، تخیل، فرصت ها و انضباط اجتماعی بهتر شکل می گیرد. دوران کودکی انسان به نسبت سایر موجودات، طولانی ترین دوره زیست بوده و خیلی از صاحب نظران اعتقاد دارند، سیر عظمت انسان، در طولانی بودن دوران کودکی او شکل گرفته است. در روزگار معاصر، به صورت یک عقیده و تلاش بد شاهد تلاش همه گیر خانواده ها بـــــرای شـتــاب بخشـیدن بـه دوران کودکــی فرزنـدان هستیم . هوش هِیجانی انسان بیشترین نقش را در پیشرفت انسان نسبت به هوش عقلی داشته و فعالیت بازی و سرگرمی نیز نقش مهمی در تقویت هوش هیجانی ایفا می کند .

برای مشاهده تمامی تجهیزات پارکی و مبلمان شهری گروه تولیدی مبلمان شهری جهان پارک کلیک نمایید.

ایمنی اسباب بازی کودکان

 از طریق بازی رشد جسمانی کودک بهتر شکل می گیرد، طوری که بنیاد های اساسی شخصیت کودک بین سنین هفت تا هشت سالگی استوار شده و ساختار خود را به دست می آورد، پس از این تغییر در ساختار شخصیتی کودک به سختی امکان پذیر است . بازی، رفتاری غریزی و فطری همه انسان هاست و با این مولفه ها، اهمیت کار مربی یا مادر در برخورد با بچه ها و اهمیت بازی روشن می شود . وی تاکید می کند: هر چه دوران کودکی کوتاهتر شود، دست یابی انسان به شخصیت ساختاردار دیرتر روشن می شود . زبان بازی بچه، زبان سمبلیک است و کودک از طریق آن به صورت غیر مستقیم خواسته های خود را مطرح می کند . بحرانی، توجه والدین به بازی فرزندان را بسیار مهم می داند و می گوید: رفتارهای فرزندانمان به هنگام بازی، مثل خراب کردن اسباب بازی رفتارهایی است که نباید بی تفاوت از کنار آنها بگذریم و یا این که به صورت تخریب گر با آن برخورد کنیم، بلکه هر رفتار کودک نیازمند نگاه دقیق و کارشناسانه مربیان و والدین است .

آموزش نکات ایمنی وسایل بازی به کودکان

رعایت اصول ایمنی وسایل بازی و نظارت بزرگسالان موضوعات بسیار مهمی هستند.اما این تنها نیمی از ماجرا است؛ کودکان باید بدانند که چگونه باید در محیط عمومی بازی کنند.

به فرزندانتان بیاموزید که:

در حال بازی با بارفیکس، سرسره، الاکلنگ، تاب و تجهیزات دیگر، فشار نیاورده و آرام رفتار کنند.
به طور مناسب از تجهیزات استفاده کنند، روی تاب ها نایستند و …
دوچرخه، کوله پشتی و کیسه را دور از تجهیزات.و منطقه بازی بگذارند تا کسی به آن ها دسترسی نداشته باشد.
در حالی که دوچرخه سوار می شوند، همیشه کلاه ایمنی داشته باشند.اما در حال استفاده از تجهیزات زمین بازی کلاه را بردارند. هرگز از تجهیزات خیس زمین بازی استفاده نکنند.زیرا رطوبت سطوح را لغزنده کرده و ایمنی وسایل بازی را تحت تاثیر قرار می دهد. تجهیزات بازی مانند سرسره های فلزی را در تابستان.قبل از استفاده چک کنند. ممکن است آن ها بسیار گرم شده و موجب سوختگی شوند. کیف پول و گردنبند می تواند بر تجهیزات بازی گیر کرده و به طور تصادفی کودک را خفه کنند. در هنگام بازی در روز های آفتابی، از کرم ضدآفتاب استفاده کنند تا از آفتاب سوختگی در امان باشند.

اثرات زمین بازی بر رشد کودکان

زمین بازی کودکان یک مکان طراحی شده و اختصاص یافته است که به کودکان اجازه بازی و تفریح می‌دهد. زمین بازی کودکان ممکن است به صورت داخل سالنی هم ساخته شود اما معمولاً زمین‌ بازی کودکان به صورت روباز و در فضای آزاد ساخته می‌شوند. زمین‌های بازی امروزه دارای تجهیزات و امکانات مختلفی هستند، از جمله: الاکلنگ، چین-آپ، سرسره، تاب و مانند آنها. زمین‌های بازی اغلب نیز باید امکاناتی برای بازی‌های غیررسمی مثل بسکتبال، پرتاب توپ بسکتبال، اسکیت و توپ بازی دارند. معمولاً در پارکها، مدارس، مراکز خرید، رستورانها، ترمینال‌های مسافری و سایر مراکز اجتماع بزرگ زمین‌ بازی کودکان تعبیه می‌شوند. حتی گاهی مراکز کوچکتری مانند خانه بازی کودک و مهدکودک ها نیز دارای زمین بازی کودکان هستند. طراحی زمین بازی کودکان به هدف و مخاطبان آن بستگی دارد. در پارکهای بزرگ، معمولاً زمینهای بازی با هدف سرگرم سازی کودکان کم سن و سال ساخته می‌شوند. بر اساس نظرات متخصان، مهارت‌های اجتماعی که کودکان در زمین بازی به دست می‌آورند اغلب تبدیل به مجموعه مهارت‌هایی مادام العمر در آنان می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که بیرون از محیط خانه، یکی از مهم‌ترین مراکز برای کودکان همین زمین‌های بازی است و بیشتر بازیهایی که کودکان در زمین‌های بازی انجام می‌دهند برای رشد سالم آنها الزامی است.

جهان پارک

نکات ضروری در ایمنی وسایل بازی کودک و ایمنی زمین بازی کودکان

زمین بازی کودکان و پارک‌ها بخشی از خاطرات رنگارنگ و شاد بچه ها را شکل می دهند ، جایی که در کنار همسالان خود و اندکی دورتر از والدین، دنیایی از شادی، بازی و سرگرمی را تجربه می‌کنند. شاید به همین دلیل است که طراحی زمین‌ بازی کودکان دارای اهمیت بوده و در کنار نوآوری و جذابیت، امنیت هر چه بیش‌تر آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. وبیش از نیمی از اتفاقات و آسیب دیدگی ها در زمین بازی کودکان ناشی از سقوط و زمین خوردگی است . بنابراین استفاده از سطوح حفاظتی و نرده های مناسب در سطح زیرین ، اطراف زمین بازی کودکان ، و ایمن سازی وسایل می تواند در کاهش حوادث تاثیر بسزایی داشته باشد .
در طراحی و ساخت وسایل ورزشی و تفریحی کودکان باید ایمنی کامل در نظر گرفته شود. زوایا و اتصالات نباید تند و برنده باشند و حتی الامکان باید از لبه های منحنی استفاده شود و یا پیش بینی های لازم مد نظر قرار گیرند.
مساحت محل بازی کودکان باید متناسب با تعداد کودکان استفاده کننده باشد.به این منظور باید آمار تقریبی کودکان محاسبه شود و در نهایت به ازای هر کودک فضا اختصاص یابد.
مساحت همچنین به نوع و ماهیت لوازم بازی بستگی دارد و هر نوع از وسایل بازی طبق دفترچه مشخصات فنی نیاز به مساخت ایمنی خاصی در اطراف خود دارد.

 فروش وسایل بازی پارکی در تهران

مراقب کودکان باشیم . گه گاه وسایل بازی کودک را کنترل کنید و آن هایی را که در شرف شکستن است دور بریزید و عروسک هایی که احتیاج به تعمیر یا دوخت و دوز دارند تعمیر کنید.
نوع مواد خام استفاده شده در زمین بازی کودکان باید متناسب با فشاری که بر آنها وارد می شود انتخاب شود و احتمال شکستن و بریدن وجود نداشته باشد .
وسایل بازی کودک را به طور منظم با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید. پودرهای ظرفشویی در این زمینه مناسبند. اگر می خواهید کودک در ظرفی را باز نکند، تنها ظرف هایی را که در فنری قفل دار دارند در دسترس کودک قرار دهید. کودک این ظرفها را معمولاً تا قبل از هجده ماهگی نمی تواند باز کند.
محل های بازی ایمن شده همراه با نظارت بزرگترها احتمال اتفاق های ناگوار را تا حد زیادی کاهش می دهد. این موارد در مورد خانه بازی کودک و مهدکودک ها نیز باید رعایت شوند.

ایمنی وسایل بازی کودکان

یکی از مهمترین نکات در زمینه وسایل بازی کودکان رعایت ایمنی است. در طراحی و ساخت وسایل ورزشی و تفریحی کودکان باید ایمنی کامل در نظر گرفته شود. زوایا و اتصالات نباید تند و برنده باشند و حد الامکان باید از لبه های منحنی استفاده شود و یا پیش بینی های لازم مد نظر قرار گیرند. وسایل از استحکام مناسبی در مقابل ظرفیت و بار احتمالی برخوردار باشند و به گونه ای طراحی شوند که از استفاده غلط و نادرست و به تبع آن تصادفات ناشی از آن جلوگیری شود. همچنین داشتن دستگیره و نرده های ایمن بر روی کلیه نردبان ها ، پله ها و کف لغزنده سطوح آنها الزامی است. وسایل بازی کودکان اگر غیر استاندارد طراحی شوند ، با آنکه مصالحی که در قسمت پارک بازی بچه ها استفاده شده خشن و سخت باشد ، بار ایجاد خطر و حادثه می کند. می توان با از بین بردن زوایا ، لبه های تیز و مصالح مناسب مانند ماسه بادی به عنوان کفپوش به پیشگیری چنین حوادثی کمک کنیم همچنین نوع مواد خام باید متناسب با فشاری که بر آنها وارد می شود انتخاب شود و احتمال شکستن و بریدن وجود نداشته باشد . در صورت لزوم باید برای ابزار و وسایل ، رنگ مناسب در نظر گرفته شود. از دیگر مسائل مهم در این زمینه مکان یابی وسایل بازی است . وسایل بازی کودکان باید در مکان هایی مستقر گردند که در معرض دید کامل بوده و موانع فیزیکی مانع از زیر نظر گرفتن آنها نشوند.

قیمت وسایل بازی پارکی در تهران

سازه باید از استحکام کافی برخوردار بوده و در برابر انواع تخریب و تنشهای غیر قابل پیش بینی هنگام استفاده مقاومت کافی داشته باشند ، در غیر این صورت عمر مفید محصول کم شده و باعث ایجاد بی رغبتی در استفاده می شود. در انتخاب رنگ برای وسایل بازی نیز باید خصوصیات ماهیت درونی (احساسی ، ارزشی) رنگ و مطلوبین آن در نظر گرفته شود. بخصوص از آنجایی که کودکان و نوجوانان بهره برداران اصلی این وسایل هستند ، در نظر گرفتن اینگونه مسائل در طراحی وسایل اهمیت بیشتری دارد ، زیرا در تحقیقات و بررسی های مختلفت تاثیر غیر مستقیم رنگ بر روی شکل گیری ویژگی های شخصیتی و رفتاری کودکان آشکار شده است.تجهیزات بازی(وسایل بازی) که در مهد‌های کودک، مدارس و پارکها استفاده می‌شوند باید متناسب با سن و فیزیک بدنی بچه‌ها انتخاب شوند و دارای جنس و کیفیت مناسب باشند. هر چند به دلیل ارزانی و شکل پذیری آهن، امروزه بیشتر وسایل بازی کودکان از آهن درست می‌شود ولی باید بدانیم که بهترین جنس برای ساخت وسایل بازی کودکان، کائوچو و پلاستیک فشرده است که معمولاً زنگ نمی‌زنند و در صورت برخورد بچه‌ها با آنها یا افتادن روی وسایل، بچه‌ها کمتر آسیب می‌بینند. تجهیزات بازی علاوه بر اینکه باید از مواد بادوام ساخته شوند که از هم جدا نشوند و در اثر تغییرات آب و هوایی نیز خراب نشوند، باید از مواد درجه یک و مرغوب ساخته شوند که در بچه‌ها ایجاد حساسیت‌های پوستی نکنند.

 تجهیزات زمین بازی یا محیط بازی

تجهیزات زمین بازی یکی از مهمترین عوامل کاهش دهنده میزان جراحت هنگام افتادن از وسایل بازی است. سطح زیر وسایل بازی یا تجهیزات بازی باید به اندازه کافی نرم و حجیم باشد تا هنگام سقوط بچه‌ها مانع آسیب دیدگی شود. سیمان، آسفالت، بتن و سنگ فرش به هیچ عنوان برای سطح زیر وسایل بازی مناسب نیستند و غیرایمن محسوب می‌شوند. چمن، خاک و خاک فشرده نیز نامناسب هستند، چرا که آب و هوا و نوع پوشش بچه‌ها باعث کم شدن قابلیت این مواد در محافظت از بچه‌ها می‌شوند. سطح محوطه بازی باید از مواد نرمی مانند خاک اره، شن، ماسه نرم، کانوچوی نرم شده پر شده باشد. سنگفرش ساخته شده از مواد کائوچویی که از نظر ایمنی تست شده باشد نیز مناسب است. سطح زیر وسایلی که کمتر از ۲٫۵ متر ارتفاع دارند، باید حداقل ۳۰ سانتی متر از مواد نرم ذکر شده پر شده باشد. در ضمن مواد نباید به صورت بسته بندی مورد استفاده قرار گیرند چون خاصیت نرم بودن و انعطاف پذیری آنها کم می‌شود. سطح بازی یا زمین بازی باید عاری از آب و نخاله‌های مختلف نظیر صخره، شاخه، ریشه درخت و… باشد تا باعث زمین خوردن بچه‌ها نشوند. همچنین این سطح باید فاقد موادی نظیر چوب شکسته و آهن زنگ زده یا تکه‌های سیمان و سنگ شکسته باشد. اگر ارتفاع بچه‌ها و سطح (مثلاً پریدن از سکو) بالاتر از ۷.۳ بیشتر باشد، این سطح مناسب و ایمن نیست و باید از هرگونه پریدن خوداری شود. در مجموع استفاده از تجهیزات با ارتفاع بلند جایز نیست. فضای پشت وسایل بازی نیز تا ۲ متر باید از مواد نرم پر شده باشد. با توجه به بلندی سرسره و تاب استفاده از مواد نرم در اطراف این وسایل بیش از سایر وسایل، ضروری است.‏ به خاطر داشته باشید استفاده از مواد نرم از بروز حوادث نمی‌کاهند، بلکه باعث رساندن جراحت به حداقل می‌شوند و رعایت ایمنی در هر حال ضروری و طبیعی است. همچنین هر قدر که ارتفاع تجهیزات بیشتر باشد خطر جراحت و سقوط از آن بیشتر است و مراقبت بیشتر از کودکان در این مکان‌ها ضروری است. در حال حاضر بهترین پوشش برای مکان‌های بازی نوعی موزائیک اسفنجی است که بسیار نرم و در عین حال مقاوم به تغییرات آب و هوایی است.