تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/07/23 - 11:17
كد :26

تاثیر مهد کودک بر کودکان

هر نوع فعالیتی که کودک از روی میل و رغبت و با شور و اشتیاق انجام می دهد، بازی کودک نامیده می شود، بازی های کودکان باید اساس و پایه برنامه های مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی را تشکیل دهد.

هر نوع فعالیتی که کودک از روی میل و رغبت و با شور و اشتیاق انجام می دهد، بازی کودک نامیده می شود، بازی های کودکان باید اساس و پایه برنامه های مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی را تشکیل دهد. روانشناسان حوزه کودک معتقدند که «بازی حرفه کودک است» و خانه و مهد کودک نيز محل کار کودک است که یادگیری از طریق بازی در آنها اتفاق می افتد. از این رو می توان به اهمیت بازی کودکان پی برد.

 وسایل بازی مهد کودک در تهران

بازی کودک از جمله موضوعات مرتبط به کودک است که از سنین پایین کودکی به آن توجه کرد. بازی کودک مسئله ای است که باید در خانه، مهد کودک و در محیط دوستان به آن پرداخت تا بیشترین تاثیر را در رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد. بازی کودکان می تواند زمینه ساز بسیاری از دیگر اتفاقات مرتبط با کودک شما شود. رشد هوش هیجانی و هوش اجتماعی کودک، افزایش روحیه کار گروهی و تیمی، افزایش روحیه مسئولیت پذیری، کمک به رشد جسمانی، بهبود سلامت روانی با ایجاد شادی و نشاط و... از جمله ثمرات بازی های کودکان است. البته باید در نظر داشت که این موضوع نیز همانند بسیاری از موضوعات حوزه کودک نیازمند اقداماتی علمی و روانشناسانه است که در این مقاله به تفصیل هر یک خواهیم پرداخت.

شرکت مبلمان شهری جهان پارک

کودکان در جریان بازی های کودکانه خود خلاقانه فکر می کنند، گفت و گو می کنند، و به حل مسئله می پردازند. در حقیقت، بازی به کودکان فرصت می دهد که با هم باشند و لذت ببرند. بازی، در کنار سرگرم کردن کودک، کارکردهای مهم دیگری نیز دارد که هریک به جنبه ای از زندگی کودک مربوط می شوند و او را برای ایفای نقش مؤثر در زندگی بزرگسالی آماده می سازند.در حال حاضر مهد کودک بیشتر از اینکه یک مکانی برای نگهداری کودکان در هنگام اشتغال والدین باشد، به یک نهاد آموزشی و پرورشی تبدیل شده که حتی مادران غیر شاغل نیز رغبت و تمایل زیادی برای فرستادن کودکان خود به این مکانها پیدا کرده اند. 

قیمت وسایل بازی مهد کودک

مهد کودک در واقع امروزه به مکانی برای آموزش مهارتهای اولیه زندگی به کودکان تبدیل شده است؛ مهارتهایی که اولا نیاز ضروری برای زندگی در عصر مدرن است و ثانیا اینکه به علت تخصصی بودن آن، کاری نیست که تمام والدین از هر قشری بتوانند از عهده آن بر بیایند. مسائلی در زمینه مهد کودک ها وجود دارد که توجه به آنها ضروری است.از جمله مکان و امن بودن فیزیکی مهد کودک ، تخصص و علم مربیان و همچنین رفتار مناسب آنان با کودکان است. در جامعه پیشتر ما، همواره نگهداری و تربیت بچه های مادران شاغل به یکی از اعضای فامیل و مادر بزرگ یا خاله یا عمه و یا حتی همسایه غیر شاغل سپرده می شد. گاهی حتی مادران شاغل مبالغی به فرد نگهداری کننده می دادند.

اما با بیشتر شدن زنان شاغل در سراسر ایران این مسأله حالت جدی پیدا کرد و لزوم ایجاد نهادهایی همانند کشورهای غربی برای کنترل این مسأله احساس شد. در ابتدا به طور بسیار محدود مهد کودک هایی با امکانات بسیار ساده برای نگهداری کودکان در شهرهایی مانند تهران ایجاد شدند.

نگاهی به برخی از آمارهایی که در مورد کودکان کودکستانی منتشر شده است می تواند ما را برای ورود به این مبحث کمک کند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که به مهد کودک می روند به دلیل تعدد بازیها و همبازی ها ی بیشتر، نسبت به سایر کودکان فعال تر و پر تحرک ترند.

تاثیر مهد کودک بر کودکان

فروش وسایل بازی ارزان

در مقابل برخی کودکانی که به مهد کودک نمی روند بیشتر بازیهای نشسته انجام داده و از همه بدتر بسیاری از وقت خود را به تماشای تلویزیون می گذرانند که می تواند بر سلامت جسمی و روانی آنها تأثیرات منفی و بلند مدت بگذارد. مهد کودک ها علاوه بر این می توانند به ارتقاء مهارتهای اجتماعی و تقویت هوش کودکان کمک کنند.

وسایل بازی مهد کودک ها

کودکانی که به مهد می روند دست به انتخاب دوست می زنند و از خود خلاقیت هایی نشان می دهند که منجر به تشویق او می شود و همچنین تشویق های مربیان مهد باعث می شود حس اعتماد به نفس کودکان بالا رفته و از نظر رشد ذهنی و اجتماعی از رشد خوبی برخوردار شوند و باعث می شود که در سالهای تحصیلی کمتر دچار افت شده و از نظر هوشی نیز نسبت به کسانی که مهد نرفته اند از هوش و استعداد نسبتا بهتری برخوردار باشند.

مسائلی در زمینه مهد کودک ها وجود دارد که توجه به آنها ضروری است. قبل از هر چیز انتخاب مهد کودک است. بررسی ها نشان می دهند که این عوامل در یک مهد کودک بسیار مهم هستند: اندازه گروه در مهد کودکها یا تعداد کودک در یک مکان واحد، نسبت مراقبت از کودک، تبحر و توانایی مربیان و ...است . در صورتی که این ویژگیها مطلوب باشند، کودکان در ارزیابیهای هوش، زبان و رشد اجتماعی بهتر عمل می کنند. محیط های وسیع و مجهز و اقداماتی که نیازها و تمایلات کودکان را برآورده سازد نیز به پیامدهای مثبت کمک می کند.

در مهد کودک ها مربیان وظیفه بسیار مهمی دارند زیرا نقش جایگزین مادر را برای کودک ایفا می کنند و با توجه به این مسأله، مربی باید بتواند اضطراب کودک را تخفیف بدهد ،به او امنیت داده و او را کنترل کند. بنابراین لازم است درباره شخصیت و نحوه رفتار مربیان و اینکه تا چه حدی قادر هستند نقش جانشین مادر را ایفا کنند، تحقیق کنیم.

وسایل بازی مهد کودک ها

در مجموع اینکه مهد کودکی را انتخاب کنیم که صرفا محل نگهداری کودک در ساعاتی از روز نباشد بلکه به نیازهای اساسی او نیز توجه داشته باشد و رشد کودک و شرایط فردی او را نیز در نظر بگیرد و در باره برنامه خواب، بازی، تغذیه، استراحت کافی و فعالیت هایی که مناسب سن کودک باشد، تدابیر لازم اندیشیده شده باشد و محیط امنی برای کودکان ایجاد کند.

مهمترین ویژگی های مهدهای کودک

مهدهای کودک برای کودک در سنین مختلف، باید اتاق های بازی جداگانه داشته باشند.
به عنوان مثال بچه های نوپا نیاز به یک محیط امن و تقریبا بزرگ برای کشف و راه رفتن دارند.
این محیط برای این بچه ها باید بسیار امن باشد، زیرا این بچه ها هر وسیله ریز و یا درشتی را به داخل دهان خود می گذارند. محیط کوچک و تعداد زیادی بچه، انرژی کودک را می گیرد و کودک در طول روز خسته می شود و ممکن است در رابطه کودک با مادر بعد از مهد، تأثیر بدی داشته باشد.

در مهدهای کودک، امکان انتقال بیماری های واگیردار، بسیار زیاد است.
توصیه می شود در هنگام انتخاب مهدکودک، به مسائل بهداشتی مهدها، توجه کنید.

مربیان باید سواد و حوصله کافی برای برخورد با کودک در هر سنی را داشته باشند.
برای کم شدن تأثیر مهدکودک بر کودکان زیر سه سال یا همان کم شدن اثر بد جدایی مادر و کودک در این سن ، مربیانی که با این کودکان وقت می گذرانند، باید بتوانند با کودک طوری ارتباط برقرار کنند تا کودک دچار آسیب روحی ناشی از جدایی مادر نشود.

یکی دیگر از موارد تأثیر مهدکودک بر کودکان ، تأثیر بر روش تربیتی او می باشد.
با توجه به گستره بودن محیط مهد و وجود فرهنگ های مختلف در مهدهای کودک، ممکن است کودکان در مهد، کلمات نامناسب یا بد یاد بگیرند و یا تحت تأثیر روش تربیتی مربیان، قرار بگیرند.

محیط مهد برای کودکان باید جذاب ، امن و تقریبا بزرگ باشد.
کودک نیاز دارد بازی کند و جنب و جوش داشته باشد.
محیط های کوچک باعث می شود بچه ها نتوانند انرژی خود را خالی کنند و با روحیه ای خسته و کلافه به خانه بروند.

وسایل بازی مهد کودک در تهران

فروش تجهیزات بازی مهد کودکی

تأثیر مثبت مهدکودک بر کودکان

علاوه بر همه این ها تأثیر مهدکودک بر کودکان ،مثبت هم است. کودکانی که در زمان مناسب به مهد می روند، مستقل تر و اجتماعی تر می شوند. وقتی کودک ساعاتی از روز را دور از خانواده و در بین هم سن و سالان خودش و مربیان می گذراند، در انجام کارهای خودش، مستقل تر عمل می کند. اصولا در مهدهای کودک، مربیان آموزش های مطابق با سن کودکان را به آنها می دهند، و این کار باعث پرورش خلاقیت و استعداد بچه ها می شود.