تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/07/17 - 12:30
كد :24

استاندارد وسایل ورزشی پارکی

یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی که امروزه در پارک ها مورد توجه افراد زیادی در گروه های سنی متفاوت مورد توجه قرر گرفته است وسایل ورزشی پارکی می باشد که شهرداری ها با همکاری با شرکت های تولید کننده مبلمان شهری توانسته اند فضای سبز شهری و پارک ها را با این نوع وسایل مجهز نمایند .

یکی از کاربردی ترین تجهیزاتی که امروزه در پارک ها مورد توجه افراد زیادی در گروه های سنی متفاوت مورد توجه قرر گرفته است وسایل ورزشی پارکی می باشد که شهرداری ها با همکاری با شرکت های تولید کننده مبلمان شهری توانسته اند فضای سبز شهری و پارک ها را با این نوع وسایل مجهز نمایند . در این بین سیاست گذاری درست ، فرهنگ سازی ، ایجاد انگیزه و علاقه کردن و بستر سازی مناسب در زمینه ورزش همگانی در فضاهای باز شهری از طرف مدیران شهری و وزارتخانه های مربوطه می تواند ، این آثار سوء را به شدت کاهش دهد ، که این مساله یه طور کاملاً مستقیم در سلامت جسمانی و روانی جامعه تاثیر گذار است . ضمن اینکه به طور چشمگیری از هزینه های درمانی نیز کاسته می شود . وجود فضاها و امکانات ورزشی رایگان در شهرها ، پارکها و بوستانها ، امکان ورزش کردن عامه مردم را فارغ از سن و جنسیت فراهم می کند و این امکان را به وجود می آورد که هر کس ، هرچه ، هر وقت و با هر توان مالی بتواند ورزش کند.

     نحوه کار با وسایل ورزشی پارک هانحوه کار با وسایل ورزشی پارک ها

باید امکان ورزشهای گروهی و فردی در کنار یکدیگر وجود داشته باشد و ارتباط اجتماعی بین افراد برقرار شود.ست ورزشی پارکی یا ست بدنسازی فضای باز پارکی تولیدی گروه تولیدی شهر سامان یکی از مهم ترین و بارزترین ابزارهای ورزش همگانی است که مورد استقبال ویژه خانواده ها و استفاده کنندگان این تجهیزات قرار گرفته است . پیشرفت علم و صنعت ، رشد شهرها ، آپارتمانی شدن محله ها ، پرتردد شدن خیابانها و … در کنار اثرات مثبتی که داشت ، طبعات منفی زیادی نیز به همراه داشته که بدترین و خطرناک ترین آنها فقر حرکتی است که با توجه به آثار سوء فراوانی که دارد ، امروز به عنوان مهمترین معضل زندگی ماشینی شناخته می شود . افزایش چشم گیر و روزافزون مرگ و میرهای ناشی از سرطان ، فشارخون ، دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی کوچکترین اثرات نداشتن تحرک است که این فقط جنبه اسمی آن است . اگر بخواهیم آثار روانی و روحی آن را نیز بررسی کنیم ، دایره مضرات آن بسیار فراتر خواهد رفت .

کمیته فنی TC136 در این اتحادیه مسئول تدوین استاندارد ایمنی لوازم ورزشی می باشد این استاندارد از قسمت های زیر تشکیل یافته است:

  • استاندارد شماره EN975-1 : الزامات عمومی ایمنی و روش های تست و بازرسی
  • استاندارد شماره EN975-2 : الزامات خاص دستگاههای پرورش اندام
  • استاندارد شماره EN975-3 : الزامات خاص دستگاههای پرورش اندام نشسته

 

استاندارد وسایل ورزشی پارکی

استاندارد انجمن تست و مواد امریکا (ASTM) 

این اتحادیه 4 شماره زیر را جهت استفاده تولید کنندگان لوازم ورزشی انتشار داده است :

  • استاندارد شماره F1749 : استاندارد تابلوهای اعلان نحوه کار و هشدار در دستگاههای بدنسازی
  • استاندارد شماره F2276 : استاندارد مشخصات و خصوصیات دستگاههای ورزشی
  • استاندارد شماره F2216 : استاندارد مشخصات و خصوصیات دستگاههای بدنسازی و پرورش اندام
  • استاندارد شماره F2277 : استاندارد نحوه بازرسی و تست دستگاههای ورزشی و بدنسازی

نکات اساسی که هر دو استاندارد EN و ASTM  بر آن تاکید دارند به شرح زیر می باشد:

1.       نصب تابلو اعلان و آموزش نحوه استفاده از هر دستگاه بر آن و هشدار مواردی که ممکن است به هر دلیلی به فرد آسیب برسد .

2.       ثبات کامل دستگاه از طریق فونداسیون ریزی صحیح

3.       عدم وجود گوشه های تیز و لبه هایی که ممکن است به هر دلیلی به فرد آسیب برسانند.

4.       استفاده از رنگ های مختلف بین قطعات متحرک وثابت

5.       استفاده از حفاظ جهت تسمه ها ˛ پولی ها ˛ کابل ها و وزنه ها

6.       استحکام دستگاهها و قدرت تحمل شرایط محیطی سخت مانند اختلاف دمای زیاد ˛ رطوبت بالا

7.       در نظر گرفتن ضریب انبساط و انقباض محیطی لازم در تمام قطعات

شرکت تولیدی مبلمان شهری جهان پارک با افتخار اعلام می نماید تمام محصولات این شرکت استانداردهای فوق را به طور کامل پوشش می دهد. شرکت تولیدی جهان پارک با بيش از سال ها تجربه موفق در زمينه طراحي و توليد تجهيزات و دستگاه هاي بدنسازي پاركي و سازه هاي تفريحي و با بهره گيري از دانش فني متخصصان پزشكي و استفاده از علوم روز دانش ارگونومي، با عرضه مشاوره و سرويس خدمات پس از فروش گسترده سعي نموده است گامي بلند در صنعت كشور بردارد .

انواع دستگاه های ورزشی پارکی 

دستگاه گام زن بيضوي

اين دستگاه گردش خون را در تمام بدن تسريع كرده و به ايجاد هماهنگي و تعادل در اعضاء بدن كمك مي كند و در عين حال يك حركت سبك براي تقويت عضلات پاها و بازوها نيز محسوب مي شود. يك تمرين فوق العاده براي كسانيكه در حال بازيابي عضلات آسيب ديده هستند.

دستگاه اسكي فضايي

بوسيله تاب دادن پاها به طرفين اسكي فضايي عضلات زير شكم بالاي ران ها و پشت ران ها را تقويت كرده و پرورش مي دهد. بهبود تعادل و هماهنگي در اعضاء بدن و بهبود گردش خون در بدن يكي ديگر از عملكرد هاي اين دستگاه است.

دستگاه ورزشی هوا نورد

اين دستگاه محبوب يك تمرين هواري فوق العاده در جهت بهبود گردش خون در بدن به همراه تقويت عضلات پاها مي باشد. استفاده از اين دستگاه به عضلات پا اجازه حركت در تمام دامنه حركتيشان را ميدهد بدون اينكه كوچكترين تاثير منفي بر ستون فقرات و زانوها داشته باشد كه باعث افزايش انعطاف پذيري و دامنه حركتي اين عضلات مي شود.

دستگاه قايق

پاروزدن به عنوان يكي از حركت هاي اساسي در تقويت تعداد زيادي از عضلات بدن از جمله عضلات بازوها، شانه ها، سينه،پشت، پاها و شكم شناخته شده است و بدين ترتيب عمل گردش خون را در بدن تسريع مي كند. اين دستگاه عمل پارو زدن را شبيه سازي كرده و استفاده از آن براي تمام سنين امكان پذير است.

تيرك هاي تعادلي

اين تير ها در ارتفاع كم از سطح زمين نصب مي شوند و باعث ايجاد تعادل و تمركز در اعضاء بدن مي شود.
مناسب براي تمام سنين  

دستگاه كشش پا

اين دستگاه داراي 3 درجه مختلف ارتفاع براي 3 درجه مختلف كشش است.
براي حفظ تعادل فرد دستگيره هايي روي اين دستگاه نصب شده كه باعث تعديل فشار كششي وارده به عضلات تحت
كشش نيز مي شود. اين تمرين قدرت حفظ تعادل و انعطاف پذيري را در فرد افطايش مي دهد.

استاندارد وسایل ورزشی پارکی

لوازم ورزشی پارکی و فضای باز

لوازم ورزشی پارکی و فضای باز، از جمله تجهیزاتی هستند که عموما، فلزی ساخته می شوند. به این ترتیب، عمر طولانی و دوام بالا، از ویژگی های اصلی وسایل ورزشی در پارک ها است. لوازم ورزشی پارکی استاندارد، به علت استفاده در فضاهای باز، باید بتوانند تغییرات جوی را به خوبی تحمل کنند. همچنین به علت داشتن بدنه ای فلزی، باید طراحی ارگونومیک داشته و شرایط سنی و جسمی افرادی که از وسایل بدنسازی پارکی استفاده می کنند بر روی آن ها به صورت دقیق حک شده باشد.

وسایل ورزشی پارکی

شامل انواع بارفیکس

پروانه پا باز

کشش عضلات

پرس جلو پا

میز شطرنج

وسایل ورزشی و بدنسازی چند کاره

لیفت نشسته

 پارالل

 پرس سینه

و... می شود. شرکت تولیدی جهان پارک ، در راستای ایمن سازی و تجهیز بهینه ی محیط شهری با وسایل ورزشی پارکی استاندارد و با کیفیت، مجموعه ای بی نظیر را گردآوری کرده است.زندگی شهری و آپارتمان نشینی بخصوص زندگی در شهر های بزرگ باعث شده مردم کمتر تحرک داشته باشند. این عدم تحرک باعث بروز بسیاری از بیماری ها شده و سلامت جامعه را تهدید می نماید. بنابراین توسعه ورزش همگانی و فراهم آوردن امکانات و تجهیزات ورزشی یکی از ضرورت های شهرها گردیده است. شرکت تولیدی مبلمان شهری در کنار دیگر محصولات و تجهیزات زیبا سازی شهری و کمک به ارتقاء ورزش همگانی در جامعه اقدام به تولید دستگاه و تجهیزات بدن سازی پارکی که در فضاهای باز نظیر پارک ها و مدارس نصب می گردند، نموده است. 

بدنسازی با وسایل پارک

دستگاه های موجود در پارک ها برای آمادگی جسمانی پیش بینی شده اند و قابلیت درمانی ندارند، بنابر این افرادی که دچار مشکلات اسکلتی عضلانی هستند، نباید برای بهبود بیماری از آن ها استفاده کنند. تمرین های هوازی مانند دوچرخه یا راهپیمایی، تمرین های تقویت عضلات، انعطاف پذیری مفاصل و تعادلی، 4 جز مهم از برنامه ورزشی سلامت محور در پارک ها هستند و دستگاه ها بر این اساس طراحی و نصب شوند در حالیکه در بسیاری از پارک ها این اصول، از استاندارد های اصلی مانند نصب تابلو اعلان برای هر دستگاه گرفته تا آموزش روش استفاده و هشدار های مربوطه ، رعایت نشده است