تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1397/01/06 - 15:01
كد :2

مبلمان شهری معرف هویت شهری

بخش عمده ای از عناصر تشکیل دهنده سیمای هر شهر مبلمان آن شهر می باشد اجزایی که گذشته از کاربرد خاص خود باعث زیبایی و انتضام شهر نیز می شوند.

بخش عمده ای از عناصر تشکیل دهنده سیمای هر شهر مبلمان آن شهر می باشد که گذشته از کاربرد خاص هر یک از اجزا،آرامش و راحتی را نیز برای استفاده کنندگان از این مبلمان شهری به همراه دارد.نیمکت ها و آلاچیق ها و وسایل بازی در پارک ها و بوستان ها،تابلو های راهنما چراغها،مخازن و سطل های زباله، ایستگاه های اتوبوس، آبخوری ها و سرویس های بهداشتی، صندوق های پست و صدقه و بسیاری از عناصر دیگر که در سطح شهر می بینیم و همه ما خواسته یا ناخواسته در طول روز و هنگام تردد در سطح شهر از این ها استفاده می کنیم تحت عنوان مبلمان شهری  نامبرده می شوند.

انواع مبلمان پارکی

وسایل بازی کودکان

وسایل بازی کودکان

ست های ورزشی

ست های ورزشی

نیمکتهای پارکی

نیمکتهای پارکی

سطل زباله های فلزی پارکی

سطل زباله های فلزی پارکی

و روشنایی پارکها به عنوان مبلمان پارکی بیشترین استفاده را توسط شهروندان دارد و این سازمان نسبت به تهیه و تجهیز این مبلمان در سال جاری برنامه های مختلفی دارد. از آنجایی که وسایل بازی موجود در پارک ها از جنس فلز و آسیب زا برای کودکان است از این رو در سال جاری وسایل بازی از جنس پلی اتیلن خریداری و جایگزین این وسایل خواهد شد.حدود 9 تا ده مورد وسایل بازی پلی اتیلنی خریداری و در پارک های سطح شهر نصب خواهد شد ضمن اینکه در کنار توجه به استاندارد بودن، متنوع بودن این وسایل را نیز مورد توجه قرار داداه ایم به طوری که دو مورد وسایل بازی طرح جدید و متنوع خریداری و در چند روز آینده در پارک های عارف و گلستان نصب خواهد شد.

شهروندان ساکن در یک شهر باید به طور یکسان از خدمات شهری برخوردار شوند و اینگونه نباشد که قسمتی از شهر به واسطه وضعیت مالی ساکنان آن قسمت، از خدمات بیشتر و بهتری بهره مند گردند و حاشیه ها که اغلب قشر ضعیف در آنجا زندگی می کنند امکانات ساده و بعضا نامناسب برای استفاده آنها در نظر گرفته شود.

اهمیت مبلمان شهری

شاید بیشترین کارکرد مبلمان شهری کمک به نظم و نظافت شهر باشد مثلا مخازن و سطل های زباله.متاسفانه چند وقتی است که مخازن زباله موجود در سطح شهر به دلیل کم توجهی مسئولان و برخی از شهروندان در وضعیت مناسبی نبوده وبه دلیل نداشتن درب پوشاننده و محکم، شاهد بیرون ریختن زباله ها توسط افراد برای پیدا کردن وسایل بازیافتی هستیم که این امر چهره زشتی را از نظافت شهر به نمایش می گذارد. برای جذب مسافر زیر ساخت هایی لازم است که شاید بتوان گفت مبلمان شهری از درجه اهمیت بالایی در کنار سایر زیر ساخت ها برخوردار است که از آن جمله میتوان به سرویس های بهداشتی و آبخوریها و حتی حمام های عمومی تمیز و به تعداد کافی، روشنایی مناسب پارکها و بوستان ها، مخازن زباله مناسب، استفاده از نماد ها و المان های فرهنگی و مذهبی جذاب در سطح شهر و فضای سبز شهری اشاره کرد که ماندگاری مسافر در یک شهر را افزایش می دهد. شهری که امکانات مناسب از جمله مبلمان شهری خوب و جذابی داشته باشد بیشتر در ذهن مسافران ماندگار بوده و در برنامه های آتی سفر خود به طور حتم آن شهر را به عنوان یکی از مقصدهای سفر انتخاب خواهند کرد و افزایش گردشگر و مسافر مساوی است با افزایش اشتغال و رونق اقتصادی آن شهر.

رابطه ی مبلمان شهری با آرامش روحی و روانی

فروش مبلمان شهری

از دید روانشناسی نیز استفاده از رنگهای شاد در طراحی مبلمان شهری باعث کاهش تنش های روانی در افراد جامعه شده و آرامش ذهنی و روحی را در فرد ایجاد می کند که این آرامش می تواند به درون خانواده ها نیز کشیده شده و آرامش درون خانواده ها را به دنبال داشته باشد. یکی از کارشناسان ارشد علوم تربیتی و جامعه شناس در این رابطه بیان داشت: گاهی اغتشاش و شلوغی عناصر شهری چنان است که نه تنها آرامشی را به دنبال ندارد بلکه باعث سردرگمی و آشفتگی شهروندان نیز می شود به گونه ای که انسان خسته از کار و زندگی ماشینی هیچ رغبتی برای استفاده از فضای سبز شهری و مبلمان آن ندارد. بار روانی که این عناصر بر روح و روان شهروندان بر جای می گذارد بر زندگی و نحوه رفتار آنها در جامعه و درون خانواده نیز تاثیر دارد و آرامش در محیط بیرون باعث انتقال آن به درون خانواده ها می شود که مسولان استان باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشند چرا که استان اردبیل در امر نزاع و درگیری خیابانی رتبه اول را در کشور دارد. توجه به مبلمان شهری در سیمای ظاهری شهر و سازگاری و هماهنگی بصری مبلمان با سایر المان های شهری در جهت تکمیل زیبایی شهری امری اجتناب ناپذیر محسوب می شود و موجب چشم نوازی محیط شهری می شود. به همین دلیل مبلمان شهری می تواند نقش مهمی را در افزایش جذابیت برای گردشگران و به تبع آن توسعه اقتصادی شهر را به همراه داشته باشدمبلمان شهری بیانگر شخصیت و فرهنگ یک شهر و شهروندان آن است و این مبلمان می بایست متناسب با ویژگی های اقلیمی و بافت آن طراحی و اجرا گردد تا موجب رضایت شهروندان و جذب گردشگر شود.