تلفن : 65519359 -021 ، موبایل:  09125578911 - 09121259904
آدرس : تهران،خيابان ستارخان،خيابان باقرخان،نبش كوچه فرزين شمالی، پلاك ٦٩ (ساختمان يكتا)،طبقه دوم ، واحد ٦
 

گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1398/07/03 - 14:53
كد :19

استاندارد وسایل بازی مهد کودک

هدف از ایجاد مهدکودک ها کمک به رشد جسمی ،ذهنی ، عاطفی و اجتماعی نوآموزان و در نهایت کمک به شکوفایی استعداد ها و علایق آن ها می باشد . یکی از مهم ترین وظایف این مراکز ایجاد میحطی امن ،سالم ،مطلوب همچون کانون گرم خانواده برای کودکان است .

هدف از ایجاد مهدکودک ها کمک به رشد جسمی ،ذهنی ، عاطفی و اجتماعی نوآموزان و در نهایت کمک به شکوفایی استعداد ها و علایق آن ها می باشد . یکی از مهم ترین وظایف این مراکز ایجاد میحطی امن ،سالم ،مطلوب همچون کانون گرم خانواده برای کودکان است . تحقق چنین هدفی از چند بعد امکان پذیر می باشد:
۱-  تامین نیروی انسانی متخصص و کار آمد

۲-  چگونگی اصول طراحی فضای فیزیکی مناسب جهت احداث چنین مراکزی چنانچه بر این باور باشیم که انجام طراحی فضایی صحیح و منطقی می تواند هدایت کننده و مبین عملکرد های منطبق با آن باشد اغراق نخواهد بود که برای بعد دوم ارزشی همانند بعد اول قایل باشیم.

3- انتخاب وسایل بازی استاندارد 

4- ایجاد امنیت در محیط بازی 

فروش وسایل بازی استاندارد در تهران

از این رو ضابطه مند نمودن چنین فضا هایی این امکان را برای برنامه ریزان آموزشی و طراحان و دستگاه های اجرایی فراهم می آورد که با شناخت نیازها و روحیات استفاده کنندگان از این فضاها بتوانند به ایجاد محیط های پرورشی و آموزشی مطلوب و استاندارد برای گروه های سنی پیش دبستانی دست یابند .و از طرف د یگر از اختصاص ساختمان هاو فضا های نا مناسب به این مراکز یا ا عمال سلیقه ها و نظرات شخصی مختلف در طراحی اجتناب شود .
لذا با همکاری گروهی از کارشناسان و با بهره گیری از منابع و ماخذ اقدام به تهیه و تدوین اصول و ضوابطی شده که امید است با بکار گیری نکات مندرج در این آئین کار بتوان در امر برنامه ریزی و طراحی فضا های پیش دبستانی منطبق با استاندارد های رسمی و متداول عمل نمود.

تجهیزات استاندارد مهد کودک  

یکی از موضوعات اصلی در خرید تجهیزات مهد کودک استفاده از ابزار و لوازم استاندارد و ایمنی است. مهد کودک در واقع محیطی حساس است چرا که کودکان زیادی در این محیط وجود داشته و از لوازم و تجهیزات موجود در آن استفاده می نمایند. از آن جایی که کودکان در سنین مهد کودک بسیار شیطنت داشته و بازی های دویدنی و پر جنب و جوش نیز انجام می دهند از این رو بهتر است محیط مهد را طوری فراهم نمود تا کودک در حین بازی و سرگرمی دچار آسیب نشود. علاوه بر این کودک از محیط لذت برده و جذب آن شود طوری که از بودن در آن احساس کسالت نکند. انتخاب تجهیزات مناسب و استاندارد برای مهد امری ضروری است.

منظور از تجهیزات استاندارد چیست

منظور از تجهیزات استاندارد در واقع استفاده از ابزاری ایمنی است که برای کودک کم ترین آسیب را داشته باشد. به طور مثال استفاده از ابزار و وسیله های آهنی مثل میز و صندلی و یا تاب  و سرسره های آهنی برای محیط مهد کودک چندان مناسب نیست . اگر میز و صندلی های مهد از نوع آهنی و یا چوبی باشند برای کودک مشکلاتی به وجود خواهند آورد. اولا جا به جایی میز و صندلی آهنی برای کودک دشوار خواهد بود. از طرف دیگر در صورتی که کودک اندکی شیطنت کند امکان سقوط صندلی در روی کودک و آسیب های جدی برای وی وجود دارد. همچنین سرسره های آهنی نیز برای مهد چندان مناسب نخواهند بود که یکی از دلایل آن تغییر دمای آهن با دمای محیط است که ممکن است در اثر طلوع آفتاب گرم شده و در صورت استفاده ی کودک از آن منجر به آسیب به او شود.

کفپوش گرانولی و تاتامی زمین بازی مهد کودک 

استاندارد وسایل بازی مهد کودک

از طرف دیگر سعی کنید برای کف حیاط مهدکودک از تاتمی استفاده نمایید. استفاده از تاتمی موج می شود تا در صورت برخورد کودک با زمین آسیبی به وی وارد نشود. شما عزیزان می توانید برای خرید محصولات موردنظرتان به لینک خرید تجهیزات استاندارد مهد کودک  مراجعه کنید. تجهیزات مهد کودک برای دو گروه سنی متفاوت باید طراحی شوند ۲ الی ۵ سال (پیش دبستانی) و ۵ الی ۲۱ سال (کودکان مدرسه ای). در مهد کودک های استاندارد و ایمن فضای محیط بازی این در گروه سنی کاملا متمایز از یکدیگر می باشد. به منظور جلوگیری از اغتشاش، بچه های کوچک نباید از تجهیزات بچه های بزرگتر استفاده کنند چرا که ممکن است منجر به آسیب دیدگی آن ها شود به علاوه بچه های بزرگتر نیز نباید از وسایل بچه های کوچکتر استفاده کنند چرا که وسایل کوچک و فضای اختصاص یافته به آن ها ممکن است برای بزرگترها دردسر ایجاد کند. چند نکته که باید به آن ها توجه کرد. حفاظ و نرده های ایمنی باید برای وسایلی که در ارتفاع قرار دارند مانند سکو و نصب شود وسایل با ارتفاع بالاتر Cm۶۷ باید حداقل ۰۷.۲ از یکدیگر فاصله داشته باشند.

وسایل بازی استاندارد 

تاب، الاکلنگ و دیگر تجهیزات دارای حرکت باید در فضای جدای از محل بازی بچه ها قرار داده شوند.
تاب باید حداقل ۲ حفاظ داشته باشد.
هر تاب باید حفاظ مخصوص به خود را داشته باشد.
هر تاب باید حداقل ۰۶ سانتی متر از دیگری فاصله داشته باشد و حداقل ۶۷ سانتی متر از فضای سایر وسایل و نرده ایمنی فاصله داشته باشد. ئاین وسایل نباید دارای قسمتی باشند که خدای ناکرده سر، دست، پا، عضو دیگر آن ها داخل وسیله گیر کند کلیه منافذ و جاهای باز (مثلا پله های نردبان سرسره) باید کمتر از ۹ سانتی متر باشند یا اینکه بیشتر از ۳۲ سانتی متر باشند.
وسایلی با قسمت های متحرک نظیر تاب، الاکلنگ نباید دارای قسمتی باشند که دست یا سایر قسمت های بدن بچه ها را اصطلاحا گاز بگیرند.

اصول ایمنی در مهد کودک 

مهمترین فاکتورهای ارزیابی ایمنی در مهدکودک ها، سطح فضای بازی، طراحی وسایل، مراقبت و نگهداری از وسایل می باشد

سطح زمین بازی ایمن

سطح زمین بازی یکی از مهمترین عوامل کاهش دهنده میزان جراحت هنگام افتادن از وسایل بازی می باشد. سطح زیر وسایل بازی باید به اندازه کافی نرم و حجیم باشد تا هنگام سقوط بچه ها مانع آسیب دیدگی شود. سیمان، آسفالت، سنگفرش غیرایمن و غیرقابل قبول هستند. چمن، خاک و خاک فشرده نیز نامناسب هستند چرا که آب وهوا و نوع پوشش بچه ها باعث کم شدن قابلیت این مواد در محافظت از بچه ها می شوند. سطح بازی باید عاری از آب و نخاله های مختلف نظیر صخره، شاخه ریشه درخت باشد تا باعث زمین خوردن بچه ها نشود همچنین این سطح باید فاقد موادی نظیر چوب شکسته و آهن زنگ زده باشد. سطح محوطه بازی باید از مواد نرمی مانند خاک اره، شن، ماسه نرم، کانوچوی نرم شده پر شده باشد. سنگفرش ساخته شده از مواد کائوچوئی که از نظر ایمنی تست شده باشد نیز مناسب است. سطح زیر وسایلی که کمتر از ۵.۲ متر ارتفاع دارند باید حداقل ۰۳ سانتی متر از موادنرم ذکر شده پر شده باشد. در ضمن مواد نباید به صورت بسته بندی مورد استفاده قرار گیرند چون خاصیت نرم بودن و انعطاف پذیری آنها کم می شود. اگر ارتفاع بچه ها و سطح (مثلاً پریدن از سکو) بالاتر از ۷.۳ باشد، این سطح مناسب و ایمن نیست و باید از هرگونه پریدن و با استفاده از تجهیزات با ارتفاع بلند خودداری کرد. تا ۲ متر پشت تجهیزات نیز باید از مواد نرم استفاده کرد با توجه به بلندی سرسره و تاب استفاده از مواد نرم در اطراف وسایل قابل افزایش می باشد.

استاندارد وسایل بازی مهد کودک

فرقی نمی کند که بچه در خانه بازی کند یا در یک مهد کودک یا پارک، تمیز بودن و ایمن بودن وسایل جزء نکات ضروری می باشند. هیچ وسیله ای نباید شکسته یا خراب باشد وسایل فلزی نباید زنگار داشته باشند، وسایل چوبی نباید ترک داشته باشند، یا تراشه ریز باشند حصار اطراف محوطه باید مرتب باشد تا مبادا بچه ها به طور ناگهان از آن خارج یا وارد آن شوند. (با حالت دو) علاوه بر سیستم آموزشی، مهدکودک‌ها در مدت زمانی که کودکان در آن‌جا حضور دارند مسئول حفظ جان آن‌ها نیز می‌باشند.  در مهدکودک مواردی اعم از نصب دوربین مداربسته در تمامی نقاط، بررسی وضعیت سلامتی کودکان، کنترل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به‌صورت روزانه و خودداری از استفاده از وسایل تیز و برنده باید رعایت شوند.وسایل مهد کودک فومیران مناسب جهت استفاده در مهد کودک ها می باشد. از نکات مهمی که باید در انتخاب وسایل مهد کودک رعایت شود، بهداشتی و استاندارد بودن آن هاست. وسایل مهد کودک فومیران تولید شده از مواد اولیه بهداشتی بوده و استاندارد های لازم در تولید آن ها رعایت شده است. ماده اولیه برای تولید این محصولات فوم eva می باشد. این محصولات به گونه ای طراحی و تولید شده اند که سازگار با پوست کودکان باشند و کودکان بتوانند به راحتی از آن ها استفاده نمایند.